Sa oled siin

Aasta kodanik 2017

Aasta kodaniku auhind "Ühiskonna õis", autor Reti SaksStatuudi kohaselt antakse aunimetus Eesti Vabariigi alalisele elanikule, kes on silma paistnud ühiskonna üldisele arengule kaasaaitamisega või ühiskonna jaoks oluliste saavutustega. Kandidaate aunimetusele võivad esitada kõik füüsilised ja juriidilised isikud.

Aasta kodaniku 2017 konkursi moto on "Kujundame tulevikku". Moto valik lähtub tänavusest laste ja noorte kultuuriaastast.

Noored on sel aastal öelnud oma sõna ja näidanud enda sisu.

Esimest korda oli alates 16-aastastel valimisõigus, mööda maad ringles Laste Vabariik, suvise laulu- ja tantsupeo allkiri oli kõnekas „Mina jään“. Aegade tarkus ütleb, et sõna on tegu, vastutus. Ajast aega on nõu ja arvamust küsitud vanematelt inimestelt, kelle sõnal on tänu elukogemusele kaalu – tulevikku kujundame me siiski üheskoos, kõik põlvkonnad. Aasta kodanikuks 2017 saabki see inimene, kes eri mõtteviise ning põlvkondade tarkust kogudes ja jagades on võtnud vastutuse meie ühise tuleviku ees ning pakkunud edasiviivaid lahendusi.

Aasta kodaniku tiitli annab kultuuriminister Indrek Saar üle esmaspäeval, 27. novembril kell 17.00 Eesti Ajaloomuuseumis algaval tseremoonial. Aasta kodanik pälvib lisaks aunimetusele ja sümboolsele rahalisele preemiale traditsioonilise Reti Saksa miniskulptuuri „Ühiskonna õis“. Kandidaatide esitamise tähtaeg oli 3. november 2017.

Siseminister Andres Anvelt annab samal üritusel üle kodanikupäeva aumärgid inimestele, kes on edendanud kodanikukasvatust, väärtustanud kodanikuteadvust või teinud vabatahtlikku tööd oma kogukonnas.

 

Aasta kodaniku tava algatas rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo 2003. aastal ning aunimetus antakse tänavu välja 15. korda. Varasemad kodanikupäeva motod ja aasta kodaniku tiitli saanud inimesed on olnud:

2016 – "Uusi horisonte luues" – Kristi Liiva
2015 – „Muusika ühendab“ – Helen Sildna
2014 – „Liikumine tervendab maailma“ – Ilma Adamson
2013 – „Kodanik loob ja hoiab kultuuripärandit“ – Marju Kõivupuu
2012 – „Väärikalt läbi elu" – Krista Aru
2011 – „Kodanikuks kasvanud"  – Konstantin Vassiljev
2010 – „Tegus kodanik on riigi rikkus“ – Pieter Boerefijn
2009 – „Loovad inimesed, edukas riik“ – Erkki-Sven Tüür
2008 – „Eesti Vabariik läbi üheksakümne aasta“ – Rainer Nõlvak
2007 – „Eesti riik on minu üle uhke“ – Lagle Parek
2006 – „Heast pereisast algab riik“ – Andrus Veerpalu
2005 – „Lapsest sirgub kodanik“ – perekond Adamson
2004 – „Tugev pere, rõõmus rahvas“ –  Jüri Jaanson
2003 – „Eesti kodanik on Euroopa kodanik“ – Lennart Meri

Vaata lisaks Aasta kodaniku aunimetuse statuuti. (PDF)


 

Viimati uuendatud: 6. november 2017